MENU

Téma: Novinky do truhlíku

Něco, co Vám může dopřát hodně krásných chvil. Něco, co je nádherné v květináči, moc dobré na kuřeti a velice účinné, třeba po opičce. Něco, co ještě určitě neznáte.

Představujeme Vám nádhernou květinu a užitečnou léčivou a kořeninovou rostlinu na kterou se v poslední době také moc často ptáte, aksamitník (afrikán) lesklý (Tagetes lucida) Hot Mexican. Věříme, že Váš zájem o tuto rostlinu vyvolává hlavně to, že je opravdu moc hezká a také to, že se dá bez obtíží pěstovat nejen na záhonu, ale i v truhlíku nebo květináči na balkónu, terase nebo lodžii. Od jara do pozdního podzimu vytváří záplavu nádherných voňavých květů. Jedna rostlina dokáže příjemně provonět celý byt. Aksamitník lesklý Hot Mexican dorůstá do výšky asi 40 centimetrů, ve své vlasti je vytrvalý. V našich podmínkách ho většinou pěstujeme jako letničku. V květináči, u okna, v bytě však vydrží i několik let. V mírnějších, sušších zimách bez problémů přezimuje i na záhonu. Vytváří kompaktní košaté rostliny porostlé přisedlými kopinatými, jemně pilovitými, sytě zelenými štíhlými aromatickými listy. Od dubna do zámrazu vykvétá drobnějšími zlatožlutými jazykovitými květy. Na konci každého stonku vykvétá vždy několik květů najednou, tím se květy zdají být podstatně větší než jsou. Květy vydrží dlouho čerstvé (pozdě odkvétají a uvadají) a tak je tento aksamitník po celé léto doslova obalen záplavou zlatožlutých až zlatooranžových voňavých květů. To výrazně zvyšuje atraktivitu této užitečné rostliny. Když píšu voňavých květů nemám na mysli, někomu možná až nepříjemnou vůni „normálních aksamitníků, afrikánů“ pěstovaných hlavně pro květy, ale opravdu příjemnou vůni nefalšované mexické divočiny vonící po anýzu a mařince vonné. Jeho voňavé jedlé květy můžeme používat samostatně, výrazně zvyšují chuť i účinky kakaa, čaje a ostatních, teplých i studených nápojů, do vonných směsí potpourri nebo spolu s ostatními květy do směsí jedlých květů používaných na okrasu jídel, jako přílohy, do jogurtů, omáček a podobně. Květy i listy, z chemicky neošetřovaných, doma vypěstovaných rostlin, můžeme používat čerstvé i sušené. Přidáváme je do omáček, polévek, salátů, používají se na masová i zeleninová jídla. Kuřata ochucená tímto kořením jsou vynikající a chuťově nedostižná. S jiným kořením kuřata takto skvěle prostě neokořeníte.

Semena vyséváme od února do dubna do truhlíku, od dubna do konce května i přímo na záhon, asi půl centimetru hluboko. Ve vlhké, asi 20 až 25 stupňů teplé půdě vyklíčí do tří týdnů. Sazeničky vysazujeme na vzdálenost asi 15 x 20 centimetrů. Do většího květináče vysazujeme dvě až čtyři rostliny.

Tato krásná okrasná, léčivá a kořeninová rostlina je hodně známá i pod názvem mexický tarragon. Nať používáme sušenou (do vonného kuřiva, čajů, kořenících směsí, atd.) nebo čerstvě utrženou. Čaj připravený z mexického tarragonu uklidňuje podrážděný žaludek, přináší i celkové zklidnění organismu. Výborný je hlavně po probděné a „probenděné“ noci ve které výrazně „přeberete“. Potlačuje nepříjemnou kocovinu a migrénu. Protože po „probenděné“ noci auto stejně řídit nemůžete, dá se říct, že šálek silnějšího čaje z mexického tarragonu Vás zcela určitě může vrátit zpátky do života.

Pozor: Mexický tarragon má lehce psychodelické účinky, při přivřených očích může vyvolávat nejrůznější a navíc i moc příjemné vize, a také, například při řízení vozidel, až nebezpečnou celkovou euforii. Potlačuje paranoidní stavy, využít ho můžete i při podávání silnějších stimulujících látek. Před řízením motorového vozidla mexický tarragonový čaj (ani jiné lektvary z něho připravené) raději neužívejte, mohl by Vás sice před jízdou uklidnit, ale třeba až moc a možná i navždycky.

Aksamitník lesklý-Mexický tarragon 40 semen 26Kč.

Mgr. Jaroslav Našinec

AEV-VS e mail: aev.vs@post.cz Aksamitník lesklý (mexický tarragon) Hot Mexican 40s. 26Kč. Mateřídouška obecná Wild Magic (tmavě růžová, velkokvětá, i do truhlíku) 100s. 23Kč. Léčivý eukalyptus Heiliges (blahovičník kulatoplodý) 10s. 26Kč.


DomůDomů

Košík  

(prázdný)